< Kthehu tek Faqja e Meparshme

Belle (Kodi 108996)     

Regjia: Amma Asante

Me Aktoret: Gugu Mbatha Raw, Tom Wilkinson, Sam Reid, Sarah Gadon, Miranda Richardson, Penelope Wilton, Tom Felton, James Norton, Matthew Goode, Emily Watson, Lasco Atkins, Susan Brown, Tony Eccles, David Gant, Alex Jennings, Barrie Martin


Publikuesi: Fox Searchlight Pictures


Zhanret: Drame


Gjuha: Anglisht

Titrat: Shqip


Kohezgjatja: 103 minuta


Data e Publikimit: 13/06/2014Trailer i Filmit     Pershkrimi i Filmit

Filmi "Bela" është i frymëzuar nga historia e vërtetë e Dajdo Elizabeta Belës (Gugu Mbatha-Raw), vajza e paligjshme e Admiral Xhon Lindsit (Matthew Goode) me një racë të përzier. Ajo u rrit nga xhaxhai i babait të saj Lord Mansfildi (Tom Ëilkinson) dhe gruaja e tij (Emily Watson). Prejardhja e Belës i jepte asaj privilegje të caktuara, megjithatë statusi i saj e ndalonte atë nga traditat e shoqërisë fisnike të asaj kohe. Kur kushërira e saj Elizabeta (Sarah Gadon) ndiqte beqarë për martesë, Bela mbetet e përjashtuar me merakun se nuk do të gjente dashuri. Bela takohet me djalin e një prifti, një i ri idealist, i frymëzuar për të ndryshuar shoqërinë, së bashku ndihmojnë në formimin e rolit të Lord Mansfildit si Kryegjykatës për t’i dhënë fund skllavërisë në Angli.