< Kthehu tek Faqja e Meparshme

Words and Pictures (Kodi 109003)     

Regjia: Fred Schepisi

Me Aktoret: Clive Owen, Juliette Binoche, Keegan Connor Tracy, Bruce Davison, Adam DiMarco, Valerie Tian, Navid Negahban, Janet Kidder, David Lewis, Eva Allan, Garwin Sanford, Patrick Gilmore


Publikuesi: Latitude Productions


Zhanret: Komedi, Romance


Gjuha: Anglisht

Titrat: Shqip


Kohezgjatja: 115 minuta


Data e Publikimit: 22/05/2014Trailer i Filmit     Pershkrimi i Filmit

Drama romantike me lojë fjalësh, "Fjalët dhe Pikturat", shfaq dyshen Xhuliet Binoshe dhe Kliv Ouen, që punojnë së bashku për të parën herë në kinema. Mësuesi i anglishtes në gjimnaz, Xhek Markus(Ouen), ankohet se studentët e tij janë më shumë të fiksuar ndaj mediave sociale dhe notave të mira, në vend që të angazhohen në fuqinë e fjalës së shkruar. Dikur një yll letrar, Xheku nuk ka publikuar për vite me radhë, por e ka mbushur kohën e tij të lirë me alkoolin kundër artit të gjuhës. Ai takon pjesën tjetër të tij tek Dina Delsanto (Binoshe), që është një piktore abstrakte, një mësuese e re në shkollë dhe që ka shkëlqyer dikur me artin e saj. Që në fillim ata të dy flirtojnë dhe e provokojnë njëri-tjetrin me të njëjtën kënaqësi.